Εκπαιδευτικές δραστηριότητες 2017 - 18

• Διεξαγωγή ενδοσχολικών αγώνων και δράσεων για την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2017-2018 είναι «Αθλούμαι – χαρά ζω το μέλλον»
  • Πραγματοποίηση εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών της Ε΄ και Στ΄ τάξης θα στον κόλπο του Λαγανά στο πλαίσιο του προγράμματος "Γνωριμία με ένα ιδιαίτερο οικοσύστημα (παράκτιο δάσος – αμμοθίνες – παραλία ωοτοκίας Caretta Caretta )” που διοργανώνει το Κ.Π.Ε. Λιθακιάς.
  • Συλλογή από καπάκια και κατασκευή μικρών κάδων ανακύκλωσης για το προαύλιο του σχολείου στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος που έχουν αναλάβει οι μαθητές της Α΄και Β΄τάξης με τίτλο : «Αγαπώ το περιβάλλον, φροντίζω γι΄αυτό»
  • Συμμετοχή των μαθητών της Α΄τάξης στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Λιθακιάς «Δημιουργική Γραφή και Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - Η ιστορία της μαμάς
    φώκιας»
  • Συμμετοχή των μαθητών της Β΄τάξης στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Λιθακιάς «Δημιουργική Γραφή και Περιβαλλοντική Εκπαίδευση - Το ταξίδι της καρέτα»
  • Συμμετοχή των μαθητών της Γ΄και Δ΄τάξης στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Λιθακιας «Τα Σκουπίδια μου Μειώνω - το Νησί μου δε Λερώνω»
  • Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Το μαγικό χαλί των παραμυθιών» του Κέντρου Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας ΠΕ Ζακύνθου «Η Στοργή» από τους μαθητές των Β΄και Γ΄τάξεων.
  • Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Σερφάροντας με ασφάλεια στο Διαδίκτυο» του Κέντρου Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας ΠΕ Ζακύνθου «Η Στοργή» από τους μαθητές της Δ΄Ε΄και Στ΄ τάξης.
  • Συμμετοχή των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Λιθακιάς «Περιβαλλοντικό μονοπάτι στο Κάστρο και την Terra»
  • Παρακολούθηση από τους μαθητές του σχολείου της θεατρικής παράστασης "Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ'ένα γλάρο να πετάει" της Θεατρική Σκηνή Ζακύνθου στο Πολιτιστικό Κέντρο Σαρακινάδου.
  • Συμμετοχή των μαθητών της Δ΄και Στ΄τάξης στο πρόγραμμα "Παιδική HELMEPA"
  • Συμμετοχή των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης 12ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης»
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στο Μουσείο Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων και στον Ραδιοφωνικό σταθμό και την εφημερίδα "Ερμής".
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Α΄, Β΄και Γ΄τάξης στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας "Χέλμη" και στο φυτώριο Πλέσσα.
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄και Δ΄τάξης στην Ξενοπούλειο Βιβλιοθήκη με αφορμή τα 150 χρόνια από τη γέννηση του Γρ. Ξενόπουλου.
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Ζακύνθου όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πειράματα Βιολογίας, Φυσικής και Χημείας.
  • Περιήγηση-γνωριμία των μαθητών της Α΄, Β΄τάξης με τη γειτονιά του σχολείου και τις υπηρεσίες που βρίσκονται σ' αυτήν.
  • Συμμετοχή των μαθητών της Γ΄τάξης στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Actionaid "Πλανήτης 2030". Μία εκστρατεία από μαθητές όλου του κόσμου… για τα παιδιά όλου του κόσμου!
  • Συμμετοχή σε Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο "Ταξίδι στο σύμπαν", από το κινητό πλανητάριο Starlab.