Εκπαιδευτικές δραστηριότητες 2016 - 17

• Διεξαγωγή ενδοσχολικών αγώνων και δράσεων για την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2016-2017 είναι «Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός-Δικαίωμα για όλους»
  • Παρακολούθησηαπό τους μαθητές της θεατρικής παράστασης “Ο Ασημένιος Ιππότης” στο Πολιτιστικό κέντρο του Σαρακινάδου πουανέβασε η θεατρική σκηνή «Εργοστάσιο Ονείρου» στο Πολιτιστικό κέντρο Σαρακινάδου.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στο Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Ζακύνθου όπου συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο διεξαγωγής Ερευνητικού Προγράμματος του Φορέα Διαχείρισης του Ε.Θ.Π.Ζ.,που αφορά στη βιολογία της θαλάσσιας χελώνας Caretta caretta, την εκσκαφή των φωλιών για έλεγχο των ποσοστών εκκόλαψης , των συνθηκών που επέδρασαν στη φωλιά κ.α. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον χώρο του μουσείου όπου εκεί  ξεναγήθηκαν και γνώρισαν την ιδιαίτερη πανίδα και χλωρίδα του νησιού.
  • Υλοποίηση του προγράμματος της Στοργής "Εγώ ένας ξεχωριστός άνθρωπος" για τους μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης.
  • Συμμετοχή των μαθητών της Α΄,Β΄και Δ΄τάξης σε βιωματικό σεμινάριο από τον γλύπτη Σταμίρη Αναστάσιο στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος που έχουν αναλάβει με τίτλο: "Η Γλυπτική στην Αρχαία Έλλάδα"
  • Επίσκεψη των μαθητών της A΄και B΄τάξης στην Ξενοπούλειο Βιβλιοθήκη Ζακύνθου όπου συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση «Εργαστήρι μιας φανταστικής ιστορίας».
  • Επίσκεψη των μαθητών της Α΄, Β΄και Ε΄τάξης στο Μιλάνειο Ναυτικό Μουσείο Ζακύνθου.
  • Υλοποίηση του προγράμματος της Στοργής "Το μαγικό χαλί των παραμυθιών" για τους μαθητές της Β΄και Γ΄τάξης.
  • Συμμετοχή των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στον 11ο Μαθητικό Διαγωνισμό "Παιχνίδι και Μαθηματικά" που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στο Ενετικό φρούριο Ζακύνθου, στο Λόφο του Στράνη και στο εκκλησάκι του Αγίου Γεωργίου των Φιλικών.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης στο ιστορικό μοναστήρι του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου στα Χαρτάτα.