ΚΥΒΕΡΝΟΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση που διοργάνωσε ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου μας με θέμα:

"ΚΥΒΕΡΝΟΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ"

την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου με εισηγητές τους :

• Φιλίππου Θεοδόση εκπαιδευτικό πληροφορικής
  • Παράσχη Ιωάννα ψυχολόγο ΚΕΔΔΥ
  • Φασουλα Αναστασία εκπαιδευτικό Π.Ε. 70

Σκοπός της συγκεκριμένης δράσης ήταν αρχικά να παρουσιαστούν και να αναλυθούν τα οφέλη και οι κίνδυνοι που απορρέουν από τη χρήση του Διαδικτύου, και έπειτα να γνωστοποιηθεί το φαινόμενο του Διαδικτυακού Εκφοβισμού (CyberBulling), ως βασικότερος κίνδυνος μη ελεγχόμενης χρήσης των ηλεκτρονικών μέσων από τα παιδιά και τους εφήβους.

Προσδοκώμενα αποτελέσματα με την ολοκλήρωση της παρουσίασης ήταν οι συμμετέχοντες να είναι σε θέση να:

• Να γνωρίζουν τα θετικά και τους κινδύνους για τους υπολογιστές και τον παγκόσμιο ιστό (Διαδίκτυο) στην εκπαίδευση και την κοινωνικό-συναισθηματική ανάπτυξη και προσαρμογή των μαθητών/ τριών.
  • Να μπορούν να αναγνωρίσουν και να κατανοήσουν το φαινόμενο του Διαδικτυακού Εκφοβισμού (CyberBulling).
  • Να μπορούν να καταδείξουν τα αίτια και τις επιπτώσεις του φαινομένου του Διαδικτυακού Εκφοβισμού (CyberBulling)
  • Να είναι ενήμεροι για τρόπους στήριξης των μαθητών/τριών αναφορικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

SAM 7459

SAM 7456