Εκπαιδευτικές δραστηριότητες 2014 - 15

• Συμμετοχή σε ενδοσχολική δράση με τίτλο "Ημέρα χωρίς αυτοκίνητο" στα πλαίσια της "Ευρωπαικής εβδομάδας κινητικότητας 2014"
  • Διεξαγωγή ενδοσχολικών αγώνων και δράσεων για την 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (6 Οκτωβρίου 2014).Ο θεματικός άξονας του Σχολικού Έτους 2014-2015 είναι «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».
  • Στο πλαίσιο του Προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας, την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες σχετικά με τις Διατροφικές Συνήθειες και την Πρόληψη της Παχυσαρκίας.
  • Ενημερωτική εκδήλωση για τους μαθητές του Σχολείου από την Διαιτολόγο Διατροφολόγο κ. Ελένη Βούτου.
  • Δεντροφύτευση στον σχολικό κήπο οπωροφόρων δέντρων με στόχο την ενίσχυση της περιβαλλοντικής και οικολογικής συνείδησης των μαθητών.
  • Παρακολούθηση από τους μαθητές παράστασης Θεάτρου Σκιών με θέμα: " Ο Καραγκιόζης εθελοντής αιμοδότης "
  • Ενημέρωση των μαθητών του Σχολείου από ειδική αιματολόγο γιατρό του Γενικού Νοσοκομείου Ζακύνθου για την αξία της αιμοδοσίας.
  • Συμμετοχή της σχολικής μονάδας για δεύτερη χρονιά στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο «ΤΑ ΠΕΤΡΟΓΕΦΥΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ» που συντονίζει το Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄τάξης στο Δημαρχείο της περιοχής και συζήτηση με τον αντιδήμαρχο κ. Μαρίνο για τα προβλήματα του σχολείου και του τόπου τους.
  • Πραγματοποίηση τηλεδιάσκεψης με θέμα:«Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο» από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
  • Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης "Καρυοθραύστης" σε μουσική Τσαϊκόφσκι από τους μαθητές του Σχολείου.
  • Συμμετοχή των μαθητών της Στ΄τάξης στο πρόγραμμα "Οικολογικό Αποτύπωμα" που διοργανώνει το ΚΠΕ Λιθακιάς.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Δ΄τάξης στον Ο.Δ.Α. Ζακύνθου. Οι μαθητές μοίρασαν δώρα και παιχνίδια και τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα κάλαντα.
  • Παρακολούθηση από τους μαθητές του σχολείου της παιδικής ταινίας "Frozen" στον κινηματογράφο Φώσκολο.
  • Γιορτή ελαιολάδου και υγιεινής διατροφής από τους μαθητές της Α΄και Γ΄τάξης του σχολείου.
  • Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση. Το Σχολείο μας συμμετέχει στη δράση : "Η εκπαίδευση ξανά στο στόχο"
  • Υλοποίηση του προγράμματος της Στοργής "Εγώ ένας ξεχωριστός άνθρωπος" για τους μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης.
  • Υλοποίηση δράσεων και ενημέρωση των μαθητών για τους κινδύνους που εγκυμονεί το διαδίκτυο με αφορμή την "Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015" (10 Φεβρουαρίου 2015)
  • Παρακολούθηση απο τους μαθητές της θεατρικής παράστασης "Τα χαμόγελα των Αγγέλων" από το θέατρο "Θέσπις"
  • Συμμετοχή των παιδιών της Ε΄και Στ΄τάξης στο μαθητικό διαγωνισμό "Μικρός Ευκλείδης - Παιχνίδι και Μαθηματικά".
  • Ενημερωτική εκδήλωση για τους μαθητές του σχολείου και τους γονείς με θέμα : "Κυβερνοεκφοβισμός και μέτρα αντιμετώπισης"
  • Συμμετοχή των μαθητών της Στ΄και Ε΄τάξης στην "Καλλιτεχνική συνάντηση μικρών μουσικών " που πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο Ζακύνθου.
  • Γιορτή βιβλίου στην αυλή του σχολείου σε συνεργασία με την Ξενοπούλειο Βιβλιοθήκη με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου
  • Επίσκεψη των μαθητών της Ε΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου 3ο Ρίζας στα πλαίσια υλοποίησης δράσεων από κοινού με τους μαθητές της Ε΄και Β΄τάξης του Σχολείου μας για το πρόγραμμα "Νερό - πηγή ζωής"