Εκπαιδευτικές δραστηριότητες 2013-14

• Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού οι μαθητές της Ε΄τάξης ονειρεύτηκαν έναν όμορφο κόσμο για όλα τα παιδιά της γης, πήραν τα χρώματά τους κατέβηκαν στο προαύλιο και ζωγράφισαν έναν "Όμορφο Κόσμο" για όλα τα παιδιά.
  • Υλοποίηση του προγράμματος της Στοργής "Εγώ ένας ξεχωριστός άνθρωπος" για τους μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης.
  • Επίσκεψη στο Χώρο του Σχολείου της οδοντιάτρου κ. Ποταμίτη Κυριακής ύστερα από πρόσκλησή μας για να μιλήσει στα παιδιά για την υγιεινή των δοντιών.
  • Ένταξη στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «ΤΑ ΠΕΤΡΟΓΕΦΥΡΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ» που συντονίζει το Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας.
  • Συμμετοχή των παιδιών της Ε΄και Στ΄τάξης στο μαθητικό διαγωνισμό "Μικρός Ευκλείδης - Παιχνίδι και Μαθηματικά".
  • Παρακολούθηση από τους μαθητές της Α΄Β΄ και ΣΤ΄τάξης, της θεατρικής παράστασης "Ιππείς" στο θέατρο Σαρακινάδου.
  • Γνωριμία με τα ζακυνθινά παραμύθια - Δραματοποίηση - ιδιωματική γλώσσα - γνωριμία.
  • Παγκόσμια ημέρα Αποταμίευσης. Οι μαθητές ενημερώνονται, ζωγραφίζουν αφίσες και παίρνουν κουμπαράδες από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.
  • Τα παιδιά ζωγραφίζουν αφίσες για το Πίκολο Καρναβάλι.
  • Γίνονται διάφορες δραστηριότητες στο Σχολείο για την ενδοσχολική βία. Προβολή σχετικού βίντεο, συζήτηση και ενημέρωση των μαθητών,προβολή της ταινίας τα "Μπλέ Γυαλιά".
  • Συμμετοχή των μαθητών στη δράση " +δημιουργώ".
  • Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση. Το Σχολείο μας συμμετέχει στη δράση : "Στείλε όλους τους φίλους μου Σχολείο"
  • Mε αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο πραγματοποιήθηκε έκθεση ζωγραφικής με εικαστικές δημιουργίες των μαθητών με θέμα την ενδοσχολική βία.
  • Υλοποίηση του προγράμματος της Στοργής "Το μαγικό Χαλί" για τους μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης.
  • Υλοποίηση του προγράμματος "Οικολογικό Αποτύπωμα" του Κ.Π.Ε. Λιθακιάς για τους μαθητές της Στ΄τάξης
  • Συμμετοχή των μαθητών της Στ΄και Ε΄τάξης στην "Καλλιτεχνική συνάντηση μικρών μουσικών " που πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Γυμνάσιο Ζακύνθου.
  • Παρακολούθηση από τους μαθητές της Στ΄τάξης της θεατρικής παράστασης "Μήδεια" στο θέατρο Σαρακινάδου.
  • Επίσκεψη στο χώρο του Σχολείου τροχονόμου στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος για την Κυκλοφοριακή Αγωγή από τους μαθητές της Α΄και Β΄τάξης.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Στ΄τάξης στο Γυμνάσιο Κατασταρίου στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος για την ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.
  • Επίσκεψη των μαθητών της Ε΄τάξης στο Δημοτικό Σχολείο 3ο Ρίζας στα πλαίσια υλοποίησης δράσεων από κοινού για τη σχολική βία και το σχολικό εκφοβισμό.